Skip to main content

Jak wyczyścić zapchany drenaż oczyszczalni?

Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków funkcjonowała bez zarzutów, wymaga prawidłowego utrzymania i regularnego serwisowania. Jej niskie koszty eksploatacji oraz szczelność, to główne zalety, za których sprawą inwestorzy decydują się na budowę. Należy jednak pamiętać, że regularne kontrole oraz wywożenie osadu z osadnika to podstawowe czynności, które powinny być wykonywane raz w roku.
Stosowanie specjalnych aktywatorów bakteryjnych (np. marki bio7) wpływających na zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej, z pewnością przyczyni się do niezawodnego funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Czasami jednak jej funkcjonowanie może się pogorszyć. Głównym czynnikiem jest nadmierna kolmatacja gruntu, przez co tworzy się pewnego rodzaju błona biologiczna. Muł ten blokuje przepływ oczyszczonych ścieków, a w wyniku braku powietrza w drenażu tworzy się tlenek żelaza, blokując całkowicie przepływ wody do gruntu.

Co zrobić, gdy drenaż przestanie odbierać?

W pierwszej kolejności na myśl nasuwa się ponowne rozkopywanie działki i budowa drenażu w nowym miejscu. Warto jednak spróbować udrożnić zapchany drenaż przy użyciu preparatu biologicznego NeoBac. Specjalistyczny, zawierający aktywne składniki biologiczne preparat, stosowany jest do udrażniania zatorów organicznych w drenażu. NeoBac udrażniacz biologiczny zawiera kompleks enzymów o wysokim stężeniu lipazy, która odpowiada za prawidłowy rozkład tłuszczów. Specjalna formuła niepatogennych bakterii wraz z enzymami, skutecznie wspiera rozkład osadów odpowiedzialnych za zator. Preparat NeoBac udrażniacz biologiczny, w przeciwieństwie do konkurencyjnych produktów, jest dwa razy bardziej wydajnym udrażniaczem. Nowy NeoBac wystarcza na wykonanie aż 100 litrów roztworu, podczas gdy produkty konkurencyjne pozwalają na przygotowanie jedynie 40 litrów. Jest to więc produkt, który pozwoli odzyskać pierwotną, prawidłową funkcjonalność drenażu.

Płukanie drenażu oczyszczalni

Biopreparat enzymatyczny NeoBac jest skuteczny w oczyszczaniu wszystkich rodzajów systemów odwadniających w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Aby zapobiegać całkowitemu zablokowaniu systemu rozsączania, należy stosować go regularnie w czasie czyszczenia osadnika. Wystarczy wymieszać 500 gramów produktu w 50 litrach ciepłej wody (15-40°C), aby utrzymać gotowy roztwór do czyszczenia. Roztwór ten należy umieścić w rewizyjnej studzience rozdzielającej lub w studni chłonnej. Trzeba pamiętać, że studnia chłonna musi zostać opróżniona przed zastosowaniem preparatu. Pozostawiony na 8 do 12 godzin NeoBac, skutecznie usunie zator. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć. Po upływie tego czasu dobrze jest przepłukać drenaż czystą wodą pod ciśnieniem.

Doskonały sposób za reanimację zapchanego drenażu
Doskonały sposób za reanimację zapchanego drenażu

By zachować prawidłowe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, niezwykle ważne jest jej regularne oczyszczanie. Pomocne w tym są produkty zawierające w swoim składzie bioenzymy. Należy jednak działać też zapobiegawczo i stosować preparaty wspomagające pracę oczyszczalni ścieków. Dostępne na rynku produkty bio7 są wydajne i skuteczne, a tym samym nie biją po kieszeni inwestorów.

2 thoughts to “Jak wyczyścić zapchany drenaż oczyszczalni?”

    1. Pani Ewo my ze szwagrem zrobiliśmy tak:
      Najpierw myjką ciśnieniową przepłukaliśmy drenaż, potem wypompowaliśmy całą wodę z drenażu no i na koniec zrobiliśmy roztwór z preparatu neobak i zalaliśmy dreny tym preparatem.
      Po 2 dniach było już lepiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *