Skip to main content

Jaki preparat wybrać do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Posiadając własną oczyszczalnię ścieków, warto wiedzieć, jakich preparatów używać, aby spełniała ona swoją funkcję. Dzięki nim zadbamy o prawidłową pracę całego systemu i unikniemy wielu kłopotów związanych z jego eksploatacją.

Preparaty do uruchomienia oczyszczalni

Rozruch oczyszczalni to bardzo ważny moment, który przekłada się na późniejszą jej pracę. Dlatego też podstawą jest tu użycie odpowiednich biopreparatów, które zainicjują prawidłowe procesy rozkładu ścieków. Na rynku dostępne są specjalne startery (np. Bio7 Choc), które zawierają wysoko skoncentrowane bakterie do oczyszczalni, enzymy i witaminy. Preparaty te zapewniają szybki rozwój flory bakteryjnej i skuteczne wystartowanie oczyszczalni.
Podobne rezultaty osiągniemy również, stosując inne biopreparaty w zwiększonej dawce, np. NeoBac. Ten preparat do oczyszczalni zawiera specjalnie wyselekcjonowane enzymy i powlekane bakterie, które przyspieszają proces rozkładu nieczystości. Inicjując pracę instalacji, zaleca się użycie tego produktu w dawce większej, niż podczas późniejszego, regularnego użytkowania.

Różna postać preparatów

Preparaty do oczyszczalni występują w różnej postaci:

  • tabletek
  • proszku
  • saszetek
  • w formie płynnej

Dzięki temu możemy wybierać, jaka forma będzie dla nas najwygodniejsza w użytkowaniu.
Najpopularniejszą postacią, w jakiej preparat do oczyszczalni może występować to tabletki i proszek. Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy wrzucić odpowiednią, zalecaną przez producenta, ilość preparatu do toalety, odczekać, aż się rozpuści i spuścić wodę.
Bakterie do oczyszczalni mogą również występować w formie saszetek, w których odpowiednia ilość preparatu została odmierzona do jednorazowego zastosowania. Jest to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Najrzadziej spotykaną formą biopreparatów jest postać płynna.

Dawkowanie preparatów

Częstotliwość używania preparatów do utylizowania nieczystości jest uzależniona od rodzaju zawartych w nich bakterii oraz wielkości i stopnia użytkowania oczyszczalni. Na ich efektywność niewątpliwy wpływ ma regularne stosowanie. Producenci większości preparatów zalecają używanie ich co dwa, trzy tygodnie lub co miesiąc. Niektóre preparaty, dzięki specjalnie opracowanej technologii, stosuje się tylko raz na 3 miesiące. Zawarte w nich bakterie zostają uwalniane stopniowo, dzięki czemu stale utrzymuje się ich wysoki poziom.
Niekiedy preparaty bakteryjne należy stosować częściej, nawet co tydzień. Uzależnione jest to od wielkości zbiornika oraz od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Im większa objętość zasobnika lub więcej osób korzystających z oczyszczalni, tym dawkowanie preparatów jest częstsze.
Bakterie do oczyszczalni odgrywają kluczową rolę przy prawidłowym funkcjonowaniu każdej oczyszczalni ścieków. Aby ich ilość i wydajność była zawsze na odpowiednim poziomie, należy stosować odpowiednie preparaty, które wspomogą ich rozwój i skuteczność. Nie należy tu zapominać również o ekologicznych środkach czystości, które powinniśmy używać do prania i sprzątania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *