Skip to main content

Różnice pomiędzy szambem a oczyszczalnią ścieków

Bardzo ważną kwestią podczas budowy każdego domu jest sposób odbioru i utylizacji ścieków sanitarnych. W dużych miastach problem ten nie występuje, natomiast zdarzają się sytuacje, w których przyłączenie do miejskich rur ściekowych jest niemożliwe z technicznego punktu, albo koszty są za duże. Wtedy stoimy przed wyborem – szambo czyli tradycyjny zbiornik gromadzący ścieki czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Ważne różnice jakie występują w przydomowej oczyszczalni ścieków i szambie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zestaw wyposażony w drenaż rozsączający i osadnik gnilny (szambo ekologiczne). Jest ona tak skonstruowana, aby procesy w niej zachodzące były intensywne i prowadziły do największego stopnia oczyszczania. POŚ może być wybudowana na działce, która posiada odpowiednią wielkość i spełnia określone warunki gruntowe. Oczyszczalnia drenażowa oczyszcza ścieki w dwóch etapach:

  1. podczyszczanie ścieków w warunkach beztlenowych w osadniku gnilnym (szambo ekologiczne)

  2. oczyszczanie w warunkach tlenowych, dzięki systemowi złoża rozsączającego.

Wybudowanie oczyszczalni wiąże się z większym kosztem inwestycyjnym, ale w trakcie eksploatacji potrafi przynieść znaczne oszczędności w stosunku do rozwiązania ze zbiornikiem szczelnym.

Szambo jest zbiornikiem bezodpływowym i szczelnym, w postaci betonowej lub z tworzywa sztucznego. Jego podstawowym zdaniem jest magazynowanie nieczystości. Szambo nie zajmuje wiele miejsca, jest tańszym i prostszym rozwiązaniem, ale wymaga okresowego opróżniania. Żeby zabezpieczyć się przed przykrymi zapachami do czasu wywozu nieczystości, dobrze jest zastosować bakterie do szamba. Upłynnią one powstające w nim złogi, a także zmniejszą ilość nieczystości.

Kwestia wyboru rodzaju oczyszczalni zależy od warunków panujących na działce, jak również komfortu obsługi i kosztów.

One thought to “Różnice pomiędzy szambem a oczyszczalnią ścieków”

  1. Świetny wpis! Ja do mojego szamba stosuję bakterie NeoBac i jestem bardzo z nich zadowolona. Pozbyłam się smrodu i ścieki szybciej się przerabiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *