Skip to main content

Środek do udrażniania drenażu w przydomowej oczyszczalni ścieków

Środek do udrażniania drenażu w przydomowej oczyszczalni ścieków– co robić, gdy pojawi się zator i jak zapobiec temu w przyszłości.

Zauważyłeś, że w Twojej przydomowej oczyszczalni pojawił się kłopotliwy zator i drenaż jest zapchany ? Przyczyn tego problemu może być wiele, dlatego należy zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim sprawdź czy oczyszczalnia jest zamontowana w odpowiedni sposób. Jeśli wykluczysz wady konstrukcyjne i montażowe to zastanów się czy używasz odpowiednich bakterii do oczyszczalni na co dzień. Do każdego typu przydomowej oczyszczalni ścieków są przeznaczone odpowiednie biopreparaty, które rozkładają nieczystości. Często jednak bywa tak, że pomimo spełnienia wszystkich odpowiednich warunków do prawidłowego działania oczyszczalni pojawia się zator w drenażu lub elementach instalacji. Główną przyczyną zatkanego drenażu jest odkładanie się złogów tłuszczu w elementach instalacji. Zalegający tłuszcz powoduje, że przyklejają się do niego pozostałości resztek jedzenia i inne materie, które po pewnym czasie blokują drenaż.

Lepiej zapobiegać … Jak uniknąć powstania zatorów w drenażu?

Dlatego, oprócz bakterii do oczyszczalni, warto na co dzień używać biopreparatów zapobiegających powstawaniu zatoru w drenażu. Podstawowe produkty, które przeciwdziałają zatorom w oczyszczalni to biopreparaty rozpuszczające tłuszcze. Możesz używać środków zawierających enzymy lipolitycze – np. lipobakt (przeznaczony również do branży gastronomicznej i hotelarskiej, gdzie występuje dużo większy zrzut ścieków i tłuszczów niż w gospodarstwie domowym), bio7 tłuszcze lub neobac kanalizacje – środek w formie żelu o przyjemnym zapachu.

Zaleca się również, aby zapobiegawczo używać biopreparaty rozkładające materie zalegające w drenażu – głównie wspomniane wcześniej złogi tłuszczu, a także wszelkie inne zalegające w elementach instalacji osady.

Jednym z najpopularniejszych biopreparatów tego typu jest bio7 drenaż. Warto używać tego środka zanim pojawi się problematyczny zator w drenażu. Zapewnia on ochronę przed powstawaniem osadów, a dodatkowo usuwa kamień i nieprzyjemny zapach. Czas działania jednej kostki to około 3 miesiące. Jedna kostka wystarcza na jedną linie drenażu.

Zapchany drenaż w przydomowej oczyszczalni ścieków – Jak pozbyć się problemu

Jeśli jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli i w Twojej oczyszczalni zapchał się drenaż potrzebujesz mocniejszych środków. Często wygląda to tak, że ścieki zalegają, stoją lub cofają się do oczyszczalni. W odpływach słychać charakterystyczne bulgotanie. To znak, że elementy instalacji są zapchane. Może nawet zdarzyć się tak, że następuje wyciek ścieków przez kominki napowietrzające. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, który bywa bardzo silny i znacznie utrudnia codzienne życie. Co zrobić w tak krytycznej sytuacji ? Istnieją na rynku silnie udrażniające biopreparaty, które nie są żrące i nie niszczą drenażu.

Najskuteczniejszym udrażniaczem jest biopreparat NEOBAC UDRAŻNIACZ DRENAŻY I STUDNI CHŁONNYCH.

Najbardziej wydajny środek wśród udrażniaczy – kilogram proszku, z którego należy zrobić roztwór – aż 100 litrów. Wystarczy wlać do studzienki rozdzielającej lub wnętrza studni chłonnej, a bakterie i enzymy spowodują, że złogi tłuszczu, osady i wszelkie materie zalegające w elementach instalacji ulegną rozkładowi. Następuje wówczas upłynnienie nieczystości i drenaż zostaje odetkany.

Innym biopreparatem służącym do udrażniania zapchanego drenażu jest BIOMAX. Klienci również potwierdzają jego skuteczność. Zasada działania jest podobna jak w przypadku udrażniacza z firmy NEOBAC. Z 800 gramów proszku należy zrobić roztwór – 40 litrów. Tak przygotowany preparat trzeba wlać przez otwory rewizyjne, kominki wentylacyjne i studzienki rozdzielcze. Bakterie i enzymy rozłożą zalegające nieczystości.

Warto zwrócić uwagę na to, że przed zastosowaniem udrażniaczy drenażu w przydomowej oczyszczalni ścieków zaleca się wypompować zalegającą ciecz. Jest to niekiedy trudne zadanie, dlatego należy odpompować nieczystości w miarę możliwości.

Po usunięciu zatoru w drenażu trzeba pamiętać o stosowaniu podczas codziennego użytkowania przydomowej oczyszczalni biopreparatów rozpuszczających złogi tłuszczu, co pozwoli uniknąć zapchania elementów instalacji w przyszłości. Dodatkowo raz na jakiś czas, cyklicznie – na przykład przy okazji oczyszczania zbiornika, warto zastosować środki prewencyjne do usuwania materii organicznych i osadów zalegających w rurach, drenażu i zbiorniku przydomowej oczyszczalni ścieków.

One thought to “Środek do udrażniania drenażu w przydomowej oczyszczalni ścieków”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *