Skip to main content
Zasady prawidłowego użytkowania oczyszczalni z drenażem

Zasady prawidłowego użytkowania oczyszczalni z drenażem

Standardowa przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem lub studnią chłonną działa na określonych zasadach. Pierwszy zbiornik to tzw. osadnik gnilny. Gromadzą się w nim nieczystości. Niektóre opadają na dno w formie osadu, pozostałe zostają upłynnione przez bakterie rozkładające materię organiczną i po tym wstępnym procesie oczyszczania trafiają do drenażu lub studni chłonnej. Następnie ścieki zostają oczyszczone przez glebę. Proces ten jednak sam w sobie nie będzie działał prawidłowo. Aby wspomóc pracę przydomowej oczyszczalni potrzebujesz odpowiednich biopreparatów. Środki te składają się z bakterii bezpiecznych dla środowiska, ludzi i zwierząt. Są w pełni biodegradowalne. To, że nie mają w składzie chemii jest zdecydowanym plusem, ponieważ związki chemiczne często mają właściwości żrące i powodują zniszczenia w elementach instalacji.

Do oczyszczalni z drenażem lub studnią chłonną jest dedykowany produkt marki Bio7. Preparat ten nazywa się Bio7 max i są to bakterie do oczyszczalni w proszku w wygodnej formie saszetek. Czerwona saszetka (bakterie i enzymy) powinna być zaaplikowana do muszli klozetowej, natomiast druga – zielona (dodatek antytłuszczowy, rozkłada złogi tłuszczu) – do odpływu w kuchni.

Wygodna aplikacja – zazwyczaj raz w miesiącu (w zależności od ilości użytkowników w domu) pozwala na prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Biopreparat Bio7 Max pomaga upłynnić nieczystości, pozbyć się osadów zalegających w elementach instalacji, a także niweluje nieprzyjemny zapach unoszący się z osadnika.

Przed zastosowaniem bakterii do oczyszczalni Bio 7 Max należy użyć startera – czyli pożywki dla bakterii, aby szybciej się namnażały. Aktywator ten to Bio7 Choc lub Bio7 Choc Max – zawiera dodatkowe enzymy lipolityczne rozpuszczające tłuszcze.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie na co dzień biopreparatu w formie proszku z firmy Neobac. Środek ten wymaga dozowania raz w tygodniu. Dlatego doskonale sprawdzi się w gospodarstwach domowych obciążonych większym zrzutem ścieków. Można go z powodzeniem stosować w oczyszczalniach przy domach, gdzie zamieszkują rodziny z małymi dziećmi – co zazwyczaj oznacza więcej prania, zmywania i innych czynności związanych z generowaniem zwiększonej ilości ścieków.

Bakterie i enzymy zawarte w biopreparacie Neobac pomagają rozpuszczać:

  • związki tłuszczów – zapobiegając powstawaniu kożucha tłuszczowego lub rozbijają ten już istniejący,
  • celulozę – czyli papier,
  • osady organiczne, które zalegają na dnie zbiornika i w elementach instalacji.

Innym preparatem, który nadaje się idealnie do przydomowych oczyszczalni ścieków z drenażem jest BioTab Max. Ten biopreparat to skoncentrowana formuła w formie tabletki, w skład której wchodzą bakterie i enzymy – również lipolityczne, które rozkładają tłuszcze i zapobiegają powstawaniu złogów tłuszczu w instalacji. Istotną sprawą w przypadku tego biopreparatu jest wygodne dawkowanie – wystarczy co dwa tygodnie wrzucić tabletkę do toalety i zapomnieć o problemie.

Dużym plusem biopreparatu BioTab Max jest to, że pomaga usuwać nieprzyjemny zapach z oczyszczalni, który jest bardzo krępującym problemem w otoczeniu. Produkt ten z pewnością sprawdzi się wśród użytkowników, którym zależy na zapobieganiu powstawania złogów tłuszczu oraz kożucha powierzchniowego w osadniku.

Stosowanie bakterii do przydomowej oczyszczalni podczas codziennego użytkowania jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala działać oczyszczalni w sposób prawidłowy. Biopreparaty składają się z bakterii i enzymów przyjaznych dla środowiska, ludzi i zwierząt, więc oczyszczając ścieki za pomocą tych środków nie powodujesz emisji związków chemicznych.

Jeśli pomimo stosowania biopreparatu odpowiednio dobranego do typu swojej oczyszczalni zauważysz problem z nieprzyjemnym zapachem zwiększającym swoją intensywność lub usłyszysz charakterystyczne bulgotanie w odpływie podczas spłukiwania wody w muszli klozetowej – istnieje prawdopodobieństwo, że zapchał się drenaż w Twojej przydomowej oczyszczalni. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://abcoczyszczalni.pl/srodek-do-udrazniania-drenazu-w-przydomowej-oczyszczalni-sciekow.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *